top of page

Na Lombok a dál - den 30. Wologai

15. 8. 2023


Tento den začal jako každý jiný tím, že jsem se vzbudil. Na dnešek, žádné velké plány nebyly. Měli jsme opustit vesnici Kelimutu a vydat se směrem na přístav Aemere, odkud máme za tři dny odplouvat na ostrov Sumba. Díky tomu, že v Aemere máme být až za dva dny a vzdálenost, kterou máme překonat, je pouhých 160 kilometrů, máme moře času. Jelikož jsme neměli na nadcházející dny žádné ubytování, dopoledne jsme trávili balením a mapováním míst na případné stanování. Než jsme vytipovali nějaké místo, které by se dalo použít, klepe na nás majitel a zdvořile se ptá, kdy vypadneme, aby mohl připravit pokoj pro hosty, kteří přijedou po nás. Naházíme věci na motorku, dáme ještě rychlou cigaretu a vyrážíme směr Ende.Cestou do Ende jsme si udělali menší zastávku v tradiční vesničce Wologai. Zastávka to byla vcelku krátká a příjemná. Vesnice už sice neslouží k trvalému bydlení a to od doby, kdy celá shořela, ale pořád zde vládne duch a atmosféra místních obyvatel, kteří ji opět celou vystavěli. Vesnice nyní

slouží místním lidem k obřadům a ceremoniím např. k uctění svých předků. I když v dnešní době slouží vesnice spíše jako skanzen, bylo hezké ji navštívit. Dozvěděli jsme se zase nové informace o životě místních lidí, ochutnali jejich ručně mletou kávu a díky naší drzosti i odvaze zároveň jsem poprvé ochutnal betel.Z Wologai jsme jeli do Ende, kde byl plán dát oběd. Po vydatném obědě jsme zajeli do místní pekárny na malý dezert. Díky tomu, že bylo něco okolo půl druhé odpoledne a naše vytypované místo na stanování už bylo nedaleko, rozhodli jsme se pokračovat o kus dál a najít místo jiné. Ale dost jsme se přepočítali: dál byly jen samé kamenité pláže nebo možnost vydat se více na severně do hor, kam se nám moc nechtělo. Na přenocování v horách nejsme vybaveni, deka z letadla je super, ale moc nezahřeje. A tak jsme po dalších patnácti kilometrech zastavili na kafe. Já jsem tento čas využil a procházel google mapy. Našel jsme v nedaleké vesnici nádherný travnatý palmový park. Jediné, v čem jsem viděl zádrhel, byl čas, kdy park zavírá. Ale moc možností tu nebylo, při nejhorším pojedeme dál… A tak jsme vyrazili.


Po příjezdu do města Tenggara ke zmíněnému parku jsme byli trošku překvapeni, že tam stojí vila jako hrad.

Zaparkovali jsme motorku a šli to tam omrknout. Obcházeli jsme vilu kolem dokola, dokud jsme nenarazil na garáž, kde chlapík ladil svojí motorku. Nesměle jsme k němu přistoupili a zeptali se ho, jestli by tu nešlo stanovat jednu noc. On, že by to neměl být problém, ale že se musí ještě zeptat bratra. Když brácha vylezl z domu, mysleli jsme, že nás požene sviňským krokem pryč. Ale opak byl pravdou. Řekl nám, ať si vybereme místo, kdekoliv chceme, a ukázal nám, kam můžeme na záchod či kde si můžeme dát sprchu. Stáli jsme tam jako opatření. Toto jsme vůbec nečekali. Poděkovali jsme a šli stavět stan. Než jsem zapíchl poslední kolík do země, dorazili oba bratři za námi, jestli ještě něco nepotřebujeme. Chtěli jsme se nějak revanšovat, a tak jsme je pozvali na večeři. Když jsem myslel, že jsme domluveni, bráchové zmizeli a za chvíli  se objevil mladší na motorce a řekl mi, ať nasednu. V tuto chvíli se projevila jazyková bariéra a já zjistil, že jsme se špatně pochopili. Jídlo jsem dovezl jen pro nás dva. Slupli jsme ho s Peťkou a šli spát.

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page