top of page

Na Lombok a dál - den 33. Trajektem na Sumbu

Aktualizováno: před 5 dny

18. 8. 2023


Budíka jsme měli nařízeného na 5:45, protože jsme se dozvěděli, že trajekt by měl vyrážet někdy mezi 7. a 8. ráno. Homestay, kde jsme byli přes noc, byl ale velmi blízko mešitě, a tak jsem se vzbudila už s prvním ranním prozpěvováním, což bylo asi hodinu před budíkem. Už jsem znovu nezabrala, a tak jsem si šla alespoň udělat angličtinu a na chvilku číst.


Když vstal i Ondra, začali jsme balit a paní majitelka nám řekla, že není potřeba nikam moc spěchat, že stačí vyrazit až ve chvíli, kdy uvidíme přijíždět trajekt. Už od včera jsme byli domluveni, že lístky na trajekt nám zařídí ona. Trošku jsme se tedy uvolnili a přestali tolik pospíchat. Jen co jsme naplánovali, co všechno ještě vyřešíme, než trajekt přijede, uslyšeli jsme ho houkat. Museli jsme zase zvýšit tempo, rychle se rozloučit a vyrazit k přístavu.


Místo paní majitelky s námi jel její manžel - policista, který nám jízdenky v přístavu zajistil. Kromě toho nás nasměroval na jednu z předních pozic, což jsme velmi ocenili. V přístavu jsme čekali už od 7 hodin od rána a někdy okolo 8:30 jsme se dozvěděli, že by měl trajekt vyrážet cca v 10. Proto jsme se rozhodli, že si ještě zajdeme na snídani. Okolo 10. hodiny se stále nic nedělo… Vlastně dělo, když nad tím tak přemýšlím, protože chvilku před 10 hodinou začala auta z trajektu vyjíždět. Dohodli jsme se s Ondrou, že já půjdu napřed dovnitř, abych nám zabrala nějaké to sedící nebo ležící místo, a on počká do chvíle, než se bude moct nalodit.


Když jsem přišla dovnitř, trochu jsem litovala, že jsem tam nešla hned, jakmile trajekt dojel. Ležící místa už nebyla volná a sedících zbývalo volných poskrovnu. Ondra dorazil dovnitř chvilku po mně. Než ale náš trajekt vyrazil brázdit oceán, čekali jsme u břehu další tři hodiny. Plavba trajektem na Sumbu nám utekla celkem rychle a vlastně ani moc dlouho netrvala - nějakých 7 hodin. Stihli jsme dva filmy a lehký spánek.


Velké překvapení, a tak trochu fuck up přišel ve chvíli, kdy jsme přirazili k přístavnímu molu. Vůbec jsme nerozuměli tomu, proč trajekt zastavil souběžně s molem a né kolmo tak, jak je zvykem. Úplný šok přišel ve chvíli, kdy lidé z přístavu o trajekt opřeli schůdky a pasažéři začali skrze okno vystupovat ven. Šli jsme dolů, kde jsme měli zaparkovanou motorku a tam jsme se dozvěděli, že není možné z lodi vyjet ven, protože je aktuálně voda moc nízko, takže budeme ještě nějakou tu hodinku čekat na příliv. V tu chvíli nám konečně došlo, proč jsou informace, které jsme o délce plavby trajektu z Floresu na Sumbu nacházeli, tak rozdílné: internet tvrdil, že průměrná délka plavby je 16,5 hodiny, kdežto místní říkali, že loď pluje jen asi hodin 9. Když si tedy shrneme to, že jsme v přístavu čekali od 7 od rána a vylodit jsme se mohli až v 11 v noci, musíme se přiklonit k tomu, co tvrdil internet. Pravdou ale je, že reálná doba plavby byla z těch 16 hodin jen hodin 7.


Původně jsme měli v plánu skočit ještě někam na večeři, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme dojeli do hotelu, dali rychlou sprchu a zalezli do naší ohromné pohodlné postele.

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page